Basenji

Minulost basenjiho sahá několik tisíc let zpátky do období staroegyptských faraónů a je obestřena rouškou tajemné romantiky. Když byly svého času odkryty hrobky a chrámy faraónů, byly v nich nalezeny kresby zvláštních psů chrtovitého typu, velkých a malých. Pro malé psíky s velkýma ušima, s vrásčitým čelem a stočeným ocasem vědci nenacházeli žádnou současnou podobu, a proto ji nepojmenovali. Tito malí psi svým typem odpovídají basenjimu. Ke konci 19. století docházely do Evropy stále častěji zprávy, že v nitru džunglí střední Afriky se vyskytují malí psi, kteří vůbec neštěkají a jichž černí domorodci používají při lovu na malou lovnou zvěř, hlídání obydlí a ochraně. Pojítko mezi starodávným Egyptem a současností se posléze našlo v neštěkavých psech basenji, kteří se kdysi dávno stali v době faraónů kulturním plemenem, zánikem egyptské kultury pak upadli v zapomenutí a přežili jako pariové další staletí a tisíciletí ve zvláštních podmínkách afrických pralesů, až posléze byli znovu objeveni a opět vráceni mezi kulturní plemena psů.

Péče

Srst basenjiho není cítit, dokonce ani za mokra. Když se pes sám vyhodnotí jako špinavý nebo mokrý, pomocí tlapek a jazyka se sám očistí. Stejně se postará i ostatní členy své smečky včetně dětí i dospělých. Pes, který nepáchne, se nemusí koupat. Péče o srst, která připadne na člověka, spočívá v období línání v občasném vyčesávání malého množství vypadaných chlupů. Drápy se stříhají psům, kteří nechodí po asfaltu a betonu. Nároky na stravu nejsou nijak přehnané. Občas jsou sice vybíraví, ale sem tam nepohrdnou ani zeleninou nebo ovocem.

Povaha

Basenji, jako původní plemeno, mají různé zvyky, které jsou jim pevně dány a které lze jen těžko měnit. Je bdělý, energický, pohotový, ale také nezávislý až tvrdohlavý. Nerad se podřizuje příkazům. Má vlastní hlavu, samostatně přemýšlí a jedná. Není agresivní. Přestože miluje pohyb, stejně rád odpočívá. Vyhledává nejteplejší místa v domě, lehne si právě tam, kam dopadají sluneční paprsky. Dovede prosedět hodiny u okna a pozorovat dění venku. Tím, že nemá rád zimu, vlhko a déšť, i tím, že se myje vlastními silami, připomíná kočky. Ve své původní vlasti sloužil k lovu. Dnes jsou chováni zejména jako společníci sportovněji založených a trpělivých lidí s určitou dávkou velkorysosti v povaze. Basenjiho v bytě ocení každá hospodyňka, protože nelínají, nepáchnou a jsou čistotní.. Je třeba velké dávky tolerantnosti k jejich zvláštní povaze. Tito psi nejsou vhodní pro lidi, kteří vyžadují stoprocentní kázeň a výcvik a výchovu praktikují drilem. Rozhodně neplatí, že basenji jsou nevycvičitelní. Naopak, výcvik je pro ně ideální zábavou. Chovatel musí být připraven , že výchova a výcvik stojí hodně času a práce, že jeho úsilí nemá zdánlivě nikdy konec…ale výsledek bude stát za to. Jestliže si přejete hravého, škádlícího, nezávislého, inteligentního a zvídavého společníka, který vás ošálí spíše vícekrát než nikdy a má vždy připravenu odpověď na vaše protesty k jeho chování, tak potom jste možná vy a Basenji jeden pro druhého jako stvořeni. Určitě nás mnohokrát doběhne a vytočí do ruda, ale když přijdeme domů a začne nás vítat svým typickým, nenapodobitelným jódlováním, zapomeneme na starosti a jsme tu zase my pro něho a on ( teda, když zrovna chce) pro nás…

Prameny:
Basenji aneb zapomeňte na nudu - aut. H.Hofmanová
Planeta zvířat – M.Trávníčková
The Complete Basenji, Elspet Ford, přeložila H. Suková